Nauka języków obcych to – zaraz po czytaniu i nocnym podjadaniu jedna z najbardziej egoistycznych czynności, które istnieją. W związkach rozwój drugiej osoby może prowadzić do konfliktów, ponieważ czas przekierowywany jest nierzadko z partnera na własne wnętrze. Związki jednak mają to do siebie, że się kończą, a my zostajemy ze sobą na zawsze – ze sobą i swoją (zmienną) znajomością języków obcych. Co zrobić, żeby pokazać francuskiemu jak bardzo go kochamy? Zaproś swój język do spa na kilka zabiegów, które warto wprowadzić do codziennych rytuałów. Oto kilka pomysłów.
1. FEJSIK PO FRANCUSKU
Prosty krok do natychmiastowego wdrożenia. Zmieniając ustawienia języka wyświetlania Facebooka zapewnisz sobie regularne, wymuszone i naturalne oswajanie się z czasem teraźniejszym i przeszłym (Roman zmienił swoje zdjęcie profilowe), określaniami czasu (wczoraj, kilka dni temu), zwrotami komunikacyjnymi (zostałaś zaproszona na wydarzenie) i terminami technicznymi (regulamin, umieszczanie zdjęć, edycja). A może zmienisz sobie w ogóle język w telefonie?
2. POTROLLUJ SOBIE
Polajkuj fanpejdże i instagramy znanych osób, produktów i gazet. Reaguj na umieszczane wpisy. Zgrabnie napisany komentarz to bardzo dobre ćwiczenie.
Uwaga 1: możesz dzięki temu wejść w interakcję z native’ami.
Uwaga 2: nie hejtuj.
3. DROGI PAMIĘTNICZKU
Załóż sobie zeszyt lub plik na komórce/tablecie, w którym będziesz codziennie opisywać (min. 1 zdaniem) to, co wydarzyło się w Twoim życiu. Sam to robiłem i zmuszałem do tego moich uczniów z poziomów początkujących. Naprawdę warto! Pomijając zbawienne aspekty psychologiczne, jest to bardzo prosta i skuteczna metoda na używanie potrzebnego nam słownictwa, które niekoniecznie poznamy w szkole.
4. JEDNO ĆWICZENIE DZIENNIE
Ile poświęcasz dziennie czasu na przeglądanie Internetu? Kotki, pieski, misie panda, foodporn, demotywatory, komentarze polityczne i inne lajki potrafią bezlitośnie pożreć całe godziny. A co powiesz na 5 minut gramatyki dziennie? Wejdź na stronę Le Point du FLE i wybierz sobie ćwiczenie na dziś.
5. INFORMUJ SIĘ
Każda szanująca się gazeta, czy z prawej czy z lewej strony areny politycznej, ma swoją aplikację, przez którą umieszcza artykuły dostępne dla wszystkich użytkowników. Większość nich jest bezpłatna w podstawowej wersji. Moje ulubione to: Télérama Magazine, Libération, Canoë, Le Point, Le Nouvel Obs, Marie Claire i GQ.
6. PRAWIE JAK TINDER
Znacie Duolingo? Ja znam takie osoby, które są od tego uzależnione. Aplikacja jest bezpłatna i polega na stopniowej nauce jednego języka obcego przez drugi (np. francuski przez angielski). Zadania są bardzo zróżnicowane i polegają na klikaniu, tłumaczeniu, a nawet mówieniu. Istotnym aspektem jest tutaj regularność ? Duolingo proponuje Ci wybór ile czasu jesteś w stanie poświęcić dziennie na zadania i dostosowuje się do Ciebie. Motywatorem jest tutaj licznik nieprzerwanych dni nauki.
Francuska telewizja TV5 oferuje Ci pełen dostęp do boskiej aplikacji do nauki francuskiego poprzez aktualności wideo Le Français avec TV5 Monde. Aplikacja działa na smartfonach i tabletach. Do każdego filmiku dołączona jest transkrypcja oraz progresywne zadania. Możesz też korzystać ze strony TV5 – są tam różnorodne zadania na podstawie reportaży i piosenek, wszystko pięknie ułożone według poziomów.
7. POCZYTAJ MI, NATIVIE
Nie masz czasu albo siły, by sięgnąć po ?Niebezpieczne związki? lub chociaż ?50 twarzy Greya? po francusku? Niech zrobią to za Ciebie inni. Wystarczy, że ściągniesz sobie w pełni legalnie i darmowo wybrany tytuł z jednej ze stron: Audiocité, Bibliboom czy Littérature audio.
Uwaga: wcale nie musisz słuchać uważnie i męczyć się z nieznanymi słowami. Jedną z form pracy to osłuchiwanie się z tym jak ktoś wypowiada francuskie słowa. Zaufaj swojemu umysłowi i podzielności uwagi. Na pewno na tym skorzystasz ? choćby tylko fonetycznie.
8. PARKING MYŚLI
Zapisuj słowa błąkające się po Twojej głowie, przyklejaj całe zdania, twórz mapy myśli oraz swego rodzaju tablice inspiracyjne, np. na lustrze. Szczotkując zęby możesz spoglądać na to, co zostało ostatnio zaparkowane. Efekty gwarantowane!
Uwaga 1: nie polecam umieszczania tutaj „suchej” gramatyki – są do tego inne miejsca, w myślach skup się na znaczeniu.
Uwaga 2: to może być bardzo dekoracyjny „parking”, a przez to istotna część Twojego mieszkania niczym modny moodboard.
9. JEDZ, MÓDL SIĘ I KOCHAJ
Cokolwiek robisz staraj się przeżywać to w języku obcym. Jesz? Zastanów się jak nazwać to danie po francusku, lub co możesz o nim opowiedzieć, z czym Ci się kojarzy… Prowadź wewnętrzny dialog już od poziomu początkującego. To pierwszy krok do snów po francusku.
10. ZNAJDŹ LUDZI TAKICH JAK TY
Nic tak nie motywuje jak druga osoba, która jest zapalona do rozwijania się w języku obcym tak jak Ty. Pogadaj z ludźmi z kursu, pracy… Napisz na fejsbuku ogłoszenie. Możecie spotykać się raz w tygodniu na kawę z zasadą, że nie rozmawiacie po polsku tylko po francusku, albo robicie wspólnie zadania gramatyczne. To działa!
Mam nadzieję, że poznawszy te 10 zabiegów pielęgnacyjnych, zdecydujesz się na wcielenie chociaż jednego z nich w codzienną praktykę. Wierz mi, nie ma złych metod w uczeniu się języków obcych. Wydaje mi się, że nauka to trochę jak dbanie o relację – im więcej włożysz w to energii, tym więcej możesz wyciągnąć. Pomyśl o sobie i swoim związku z francuskim już dziś. Trzymam za Ciebie kciuki!