gramatyka i słownictwo

Artikle i pikle

Zapraszam Was na piknik, w czasie którego przyjrzymy się bliżej drobiazgom poprzedzającym niemal każdy francuski rzeczownik. Po obejrzeniu filmiku i wykonaniu zadań francuskie rodzajniki nie powinny już być dla Was takie trudne.

Pewnego dnia w samolocie do Paryża pan Zbyszek odezwał się za moimi plecami do swojego kolegi: Wiesz, Józek, francuski jest bardzo prosty. Wystarczy do każdego słowa dodać ?le?: ?le kotlet?, ?le bagietka?? I wszystko gra. Podsłuchiwałem tę rozmowę z wielkim zainteresowaniem i podziwiałem nieświadomość Zbyszka i Józka.

Francuski jest prosty, ale nie aż tak. Już na pierwszych lekcjach napotykamy rodzajniki, które potrafią skutecznie zniechęcić do dalszej nauki. Niektórzy cwaniacy specjalnie unikają rodzajników w swoich wypowiedziach, licząc, że przejdą niezauważeni. Niestety, choć nie tak spektakularne jak subjonctif, stanowią one trzon języka francuskiego.

Dlatego właśnie zapraszam Was na kolejny odcinek moich filmowych lekcji. Żeby było przyjemniej, spotykamy się tym razem na pikniku ? wśród pieczywa, pikli i rodzajników. Obejrzyjcie lekcję i pobierzcie zestaw zadań, który specjalnie dla Was przygotowałem.

Smacznego i miłej nauki!

 

POBIERZ BEZPŁATNY ZESZYT ĆWICZEŃ