życie po francusku
28 komentarzy

Francuskie seriale na Netflixie

Jednym z najlepszych sposobów na osłuchanie się z żywym francuskim i wzbogacenie praktycznego słownictwa jest oglądanie seriali w oryginalnej wersji językowej. Na platformie Netflixa możesz znaleźć kilka ciekawych produkcji i oglądać je z francuskimi lub polskimi napisami. Już nie musisz mieć wyrzutów sumienia, że nie wkuwasz Bescherelle’a lub nie rozwiązujesz zadań ze słownikiem w ręku. Od teraz możesz wszystkim powiedzieć, że kolejny wieczór z Netflixem to nie lenistwo, ale forma pracy domowej.
Oto francuskie seriale, które możesz obejrzeć w Polsce.

Gdzie jest mój agent?

tytuł oryginalny: Dix pour cent
gatunek: komedia i dramat
czas trwania: 52 min.
ilość odcinków: 3 sezony po 6 odcinków

Poznaj kulisy pracy francuskich gwiazd kina. Akcja serialu toczy się w paryskiej agencji filmowej, która zmaga się z problemami najróżniejszej natury. Pieniądze, miłość i głęboko skrywane tajemnice tworzą pasjonującą oś dramatyczną, a każdy odcinek przedstawia współpracę z inną osobistością francuskiego ekranu. Isabelle Adjani, Julie Gayet, Nathalie Baye, Juliette Binoche, Fabrice Luchini, Christophe Lambert, a nawet Norman grają sami siebie, z wielkim poczuciem humoru. To jeden z największych serialowych sukcesów francuskiej telewizji! Czwarty sezon już w przygotowaniu.

Kliknij, żeby przejść do serialu

Plan na miłość

tytuł oryginalny: Plan coeur
gatunek: komedia romantyczna
czas trwania: 26 min.
ilość odcinków: 2 sezony po 8 odcinków

Elza pragnie się zakochać. Co stanie się kiedy jej przyjaciółki wezmą sprawy w swoje ręce i zatrudnią profesjonalnego żigolaka? Serial pełen śmiechu, Paryża i współczesnego języka.

Kliknij, żeby przejść do serialu

Marseille

gatunek: thriller polityczny
czas trwania: 52 min.
ilość odcinków: 2 sezony po 8 odcinków

Francuskie House of Cards przedstawiające walkę o fotel burmistrza Marsylii. Układy, zabójstwa, seks, narkotyki i zawzięta kampania polityczna skąpane w południowym słońcu obnażają problemy, z jakimi boryka się miasto. Odchodzący burmistrz (w tej roli Gerard Depardieu) musi stawić czoła rywalowi, który jest mu bardzo bliski. W drugim sezonie  do gry dołącza młoda przedstawicielka radykalnej prawicy. Iście szekspirowska intryga w połączeniu z rozmachem i rytmem Netflixa potrafią wciągnąć.

Kliknij, żeby przejść do serialu

Bardzo tajne służby

tytuł oryginalny: Au service de la France
gatunek: czarna komedia szpiegowska
czas trwania: 26 min.
ilość odcinków: 2 sezony po 12 odcinków

Lata 60, Francja u kresu kolonializmu, piękne garnitury i błyszczące buty pracowników wywiadu. Wejdź do szpiegowskiego świata z francuskim polotem. Serial łączy w sobie estetykę Mad Mena z humorem Louis de Funesa i pozwala z przymrużeniem oka spojrzeć na francuską administrację. Wszystko dobrze skrojone i niewymagające – idealne do popołudniowej kawy.

Kliknij, żeby przejść do serialu

Las

tytuł oryginalny: La Forêt
gatunek: thriller
czas trwania: 50 minut
ilość odcinków: 6

W Ardeńskim lesie zostaje znalezione ciało zgwałconej nastolatki. Wkrótce znikają jej dwie koleżanki. Mieszkańcy okolicznego miasteczka zaczynają się wzajemnie podejrzewać. Czy za sprawą stoi “Ardeński dusiciel”, grasujący po lesie 10 lat wcześniej? Trzymający w napięciu serial ze świetną rolą Suzanne Clément jako porucznika miejscowej policji i matki zagnionej dziewczynki.

Kliknij, żeby przejść do serialu

Chef’s table: Francja

gatunek: dokument kulinarny
czas trwania: 45 minut
ilość odcinków: 4

Chef’s table to seria dokumentów o najciekawszych szefach kuchni na świecie. Osobny, specjalny sezon poświęcony jest czterem francuskim kucharzom, którzy zmieniają podejście do kulinariów. Poznaj ich pracę, filozofię i przepis na sukces. Inspirujący bohaterowie, kapitalne zdjęcia i świetna muzyka sprawią, że po każdym odcinku pójdziesz do kuchni i zaczniesz gotować.

Kliknij, żeby przejść do serialu

Marianne

gatunek: horror
czas trwania: 35-50 minut
ilość odcinków: 8

Autorka świetnie sprzedających się  horrorów postanawia zakończyć swoją mroczną sagę o czarownicy Mariannie. Co stanie się, kiedy wokół niej pojawią się demony przeszłości i koszmary ożyją? Świetnie zrealizowany horror dla osób o mocnych nerwach. Mocny scenariusz, świetne miejsca i niepokojąca muzyka sprawią, że naprawdę będziesz się bać.

Kliknij, żeby przejść do serialu

Le Bazar de la Charité

gatunek: thriller kostiumowy
czas trwania: 55 minut
ilość odcinków: 8

Paryż, końcówka XIX wieku. Targ charytatywny kończy się ogromnym pożarem, w którym ginie ponad 100 kobiet z wyższych sfer wraz ze służącymi. Nieszczęśliwy wypadek czy zamach? Niesamowite stadium ludzkich postaw wobec tragedii. Piękne kostiumy, poruszające postaci i trzymająca w napięciu intryga. Historia oparta na faktach.

Kliknij, żeby przejść do serialu

Mitomanka

tytuł oryginalny: Mytho
gatunek: obyczajowy
czas trwania: 42 minuty
ilość odcinków: 6

Co się wydarzy, kiedy umęczona beznadziejną pracą i obowiązkami domowymi matka 3 dzieci skłamie, że jest chora na raka? Serial wyprodukowany przez ARTE pokazuje ciekawe oblicze współczesnej francuskiej rodziny i walących się schematów społecznych. Bardzo aktualny język, dobra muzyka i świetnie skrojeni bohaterowie, o których dowiemy się jeszcze więcej w drugim sezonie – w przygotowaniu!

Kliknij, żeby przejść do serialu

Lód

tytuł oryginalny: Glacé
gatunek: thriller
czas trwania: 52 minuty
ilość odcinków: 6

Zasypane śniegiem Pireneje, nonszalancko zarządzany szpital psychiatryczny, ambitna lekarka, koń z odciętą głową zawieszony na 2000 n.p.m i pierwsze morderstwo… To kanwa powieści Bernarda Miniera, na podstawie której został zrealizowany ten trzymający w napięciu serial!

Kliknij, żeby przejść do serialu

Modliszka

tytuł oryginalny: La Mante
gatunek: thriller
czas trwania: 52 minuty
ilość odcinków: 6

Ktoś popełnia okrutne zabójstwa łudząco podobne do tych, których dopuściła się w latach 1990 seryjna morderczyni Jeanne Deber, zwana przez prasę Modliszką. Skazana na dożywocie Modliszka oferuje swoją pomoc przy śledztwie – pod jednym warunkiem…

Kliknij, żeby przejść do serialu

Osmosis

gatunek: dramat science-fiction
czas trwania: 42 minuty
ilość odcinków: 8

Czy można poznać bratnią duszę poprzez wszczepiany podskórnie system informatyczny? “Osmosis” to mini serial w typie popularnego “Black Mirror” – futurystyczny i niepokojący.

Kliknij, żeby przejść do serialu

Domek w górach

tytuł oryginalny: Le Châlet
gatunek: thriller
czas trwania: 50 minut
ilość odcinków: 6

Akcja serialu toczy się naprzemiennie w 1997 i 2017 roku w malowniczym miasteczku u podnóża Alp. Już od pierwszego odcinka można wyczuć niepokój i niewyjaśnione historie sprzed dwudziestu lat. Co wydarzy się, kiedy niczego nieświadomi przyjaciele przyjadą na ślub Emmanuela, a jedyny łączący ich ze światem most ulegnie zawaleniu? Czy morderca to ktoś z nich, czy może to jeden z ostatnich mieszkańców alpejskiego miasteczka, w którym “nic się nie dzieje”?

Kliknij, żeby przejść do serialu

Czarny punkt

tytuł oryginalny: Zone Blanche
gatunek: thriller
czas trwania: ok. 60 minut
ilość odcinków: 2 sezony po 8 odcinków

Do pozornie spokojnego miasteczko na wschodzie Francji zostaje wysłany prokurator, żeby zbadać sprawę nadzwyczaj wysokiego odsetku morderstw. Skorumpowany burmistrz, szefowa żandarmerii poszukująca porywacza sprzed 20 lat i bezkresny las, który jako osobna postać skrywa w sobie tajemnicze i niepokojące siły…

Kliknij, żeby przejść do serialu

Druga szansa na miłość

tytuł oryginalny: Il était une seconde fois
gatunek: artystyczny
czas trwania: 48 minut
ilość odcinków: 4

Vincent cierpi po utraconej miłości. Pewnego dnia dostaje paczkę z drewnianym pudełkiem, dzięki któremu może cofnąć się o 9 miesięcy. Co zrobi, żeby odzyskać ukochaną? Artystyczne zdjęcia i niezwykły klimat rodem z filmów Xaviera Dolana.

Kliknij, żeby przejść do serialu

Rodzinny biznes

tytuł oryginalny: Family business
gatunek: komedia
czas trwania: 30 min.
ilość odcinków: 6 odcinków

Start-up Josepha nie wypalił. Dlatego kiedy Joseph dowiaduje się, że francuski rząd planuje zalegalizować marihuanę, postanawia przekształcić upadający sklep mięsny swojego ojca w coffee shop rodem z Amsterdamu. Do czego się posunie, żeby zrealizować swój plan? Niezobowiązujący humor i bardzo współczesny język.

Kliknij, żeby przejść do serialu

 

Vampires

gatunek: thriller
czas trwania: 35-45 min.
ilość odcinków: 6 odcinków

Wampiry istnieją. Żyją w ściśle podporządkowanej matriarchalnej społeczności. Wszyscy poza rodziną Doiny. Co się stanie, gdy nastolatka przestanie brać leki i odkryje w sobie mroczne popędy? Czy wampiry przyjmą ją z otwartymi ramionami? Bardzo mocny i współczesny serial ze świetną rolą Suzanne Clément, wampirzej matki walczącej o swoją rodzinę. Dużo intryg zostało tak ciekawie zapowiedzianych, że musi powstać drugi sezon.

Kliknij, żeby przejść do serialu

Kierunek: Noc

tytuł oryginalny: Info the night
gatunek: thriller
czas trwania: 40 min.
ilość odcinków: 6 odcinków

Słońce zabija. Jedyną możliwością przetrwania jest ucieczka w noc. Co zrobią pasażerowie  tego samolotu? Pierwszy belgijski serial Netflixa pokazuje spektrum ludzkich postaw w obliczu zagrożenia. Wciągający i poruszający. A wśród pasażerów znajduje się Polak, w którego wciela się Ksawery Szlenkier – świetnie radzący się z dużą rolą po francusku.

Kliknij, żeby przejść do serialu

 

 

 

NAPISZ KOMENTARZ:
Jakie seriale lubisz oglądać?
I czy oglądasz je z napisami?

28 komentarzy

 1. Madeleine Cécile mowi

  Swego czasu oglądałam Smallville, Supernatural i House’a wersja oryginalna z hiszpańskimi napisami. Mnie przeskakiwanie między językami pomaga. Nie wiem dlaczego, ale skoro tak jest, to mieszam

 2. Marzentysz mowi

  Tak, to bardzo pomaga i przybliża język mówiony. Ze swojej strony polecam francuski YouTube. Można tam znaleźć mnóstwo filmów fabularnych, dokumentalnych, wywiadów, programów TV – i jednak za darmo 🙂

 3. Tomek mowi

  Polecam The Break, belgijski serial kryminalny z bardzo wyraźnymi dialogami i ciekawą fabułą. Akcja toczy się na belgijskiej prowincji, nie ma dramatycznych pościgów i dynamicznych ledwo zrozumiałych dialogów, co świetnie wpływa na zrozumienie w wersji oryginalnej. Na poziomie B1-B2 można spokojnie oglądać po francusku, świetna metoda na osłuchanie się.

 4. pewna.taka mowi

  Dzięki za polecenie! ‘Gdzie jest mój agent’ to coś nowego, oglądnęłam pierwszy odcinek, bardzo fajne! Mam wrażenie, że nie ma zbyt wiele francuskich filmów na netflixie; rekomendacja w sam raz na grudniowe wieczory 🙂 Pozdrowienia!

 5. Asia mowi

  Taka mała porada – przełączcie sobie język w Netfliksie na francuski (w opcjach konta) wówczas większość filmów i seriali ma opcję francuskiego audio albo francuskich napisów. Jest to spoko opcja, żeby się uczyć – można sobie mieszać języki dowolnie 😉

 6. Ja ostatnio pochłonęłam w dwa dni serial “Paris, etc”. Jest to produkcja Canal +.
  Historie 4 kobiet, które nie biorą jeńców ani w życiu, ani w miłości 😉
  Każdy odcinek trwa około 30 minut, więc mózg się nie przegrzeje od słuchania francuskiego 😉

 7. Natachee mowi

  Serial o agentach rewelacyjny (choć nierówny) i cudowni goście w obsadzie. Można obejrzeć dwa razy i się nie znudzić.

 8. Aga mowi

  A czy można w netflixie mieć włączony język francuski audio i napisy po angielsku? Chciałabym dwa języki od razu podszlifować 🙂

 9. Widziałam niedawno informację, że powstaje 3. sezon “Gdzie jest mój agent?” <3 uwielbiam ten serial! #żadorka totalna 😉
  "Marsylia" – w ten weekend będę oglądać drugi sezon 😀
  Modliszka genialna.
  Pozostałe oczekują na liście do obejrzenia.. Nie masz Jacku gdzieś zachomikowanych zbędnych paru godzin, o które mogłabym dobę wydłużyć?

 10. Karolina mowi

  Nie pozostaje nic innego jak brać się za oglądanie 🙂 wielkie dzięki!:)

 11. Tomek mowi

  Może nie na Netflixie, ale jako pierwszy serial warto oglądać “Extr@”. Jest na YT i został stworzony właśnie do nauki.

 12. Bardzo tajne służby to jeden z lepszych seriali, jakie w życiu oglądałam. Genialne! Świetnie pokazane urzędnicze absurdy. Nie raz się z Mężem śmialiśmy oglądając ten serial – ulubiona scena…ze stemplowaniem…oczywiście podwójnym 😉

 13. L’art du crime – przyjemny, lekki, z idealnie dobraną dwójka głównych bohaterów, trochę komedii, trochę kryminału, ale na pierwszy plan wjeżdża historia sztuki (może być bardziej francusko?)
  poza tym No Limit, bo.. Vincent Elbaz

 14. pysia mowi

  Och ślicznie dziękuję! Właśnie szukałam materiałów francuskich. To wspaniałe uczucie, kiedy oglądając zaczynam rozumieć i wyłapywać znane mi zdania (jestem początkująca), ale przede wszystkim to wspaniały język!

 15. KarolinaM mowi

  Polecam bajkę dla dzieci i dorosłych “Les grandes grandes vacances” o okupacji Francji podczas drugiej wojny światowej. Historia przedstawiona z perspektywy grupy dzieci mieszkających w Normandii.

 16. Karolina mowi

  Zgadzam się co do 10%, a na początek listy dodałabym tylko *le bureau des légendes* bomb

 17. trubilove mowi

  Jak dla mnie “Gdzie jest mój agent” to totalna rewelacja! Bardzo charakterystyczne, silne postaci głównych bohaterów, świetna gra aktorska (świetnie zagrana postać Herve), fajny humor, świetne historie z odcinka na odcinek, fajny klimat na relaks po pracy. Ale uwaga: można po nim zacząć przeklinać po francusku bardzo łatwo! Nie mogę się doczekać czwartego sezonu <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.