życie po francusku

Pomysły na filmowy wieczór z Netflixem

Tak, na Netflixie możecie obejrzeć już blisko 50 filmów po francusku! Specjalnie dla Was wybrałem tytuły, dzięki którym spędzicie dobry francuski wieczór. Błyskotliwe i niezobowiązujące komedie, wzruszające dramaty, artystyczne obrazy i walka ze stereotypami, a do tego plejada znamienitych aktorów i to, co najlepsze: słownictwo z życia wzięte. Antoine de Saint-Exupéry napisał, że ?kochać to spoglądać w tym samym kierunku? – niech tym razem będzie to ekran. Szykujcie wino i deskę serów, bo naprawdę warto spędzić wieczór po francusku! 

Filmy podzieliłem na 5 kategorii:

  • Lekko i romantycznie
  • Do pomyślenia i popłakania
  • W gorsecie emocji
  • Z artystycznym pazurem
  • Z przymrużeniem oka
LEKKO I ROMANTYCZNIE

Nie jestem łatwy (Je ne suis pas un homme facile)

A gdyby tak odwrócić role w społeczeństwie i to mężczyźni byliby ?płcią piękną?, ofiarami dyskryminacji i wykorzystywania? Błyskotliwa komedia, dzięki której każdy zobaczy, ile w nim seksizmu.

Kliknij, żeby przejść do filmu

Facet na miarę (Un homme ? la hauteur)

Czy wysoka kobieta może zakochać się w dużo niższym mężczyźnie? Wzruszająca komedia śmiechem zwalczająca stereotypy. W rolach głównych mistrzowscy: Virginie Effira i Jean Dujardin.

Kliknij, żeby przejść do filmu

Randka w ciemno (Un peu, beaucoup, aveuglément)

Kiedy obok zawziętej pianistki zamieszka potrzebujący skupienia twórca gier, życie obojga stanie się obustronną katorgą. Misterne uprzykrzanie sobie życia i wieczne czubienie się doprowadzi do narodzin uczuć, na które żadne z nich nie było gotowe, ale o którym każde skrycie marzyło.

Kliknij, żeby przejść do filmu

Miłość aż po ślub (Jour J)

Kiedy znajdujesz w rzeczach ukochanego wizytówkę wedding plannerki, masz w głowie jedno: twój nadchodzący ślub. Co jednak jeśli to wizytówka jego kochanki?

Kliknij, żeby przejść do filmu

Un + une

On, sławny kompozytor. Ona, żona ambasadora Francji w Indiach. Oboje w trudnych związkach. Ich losy połączą się niczym aromatyczne przyprawy w hinduskim curry. Humor, emocje i romantyczne dylematy. Film w reżyserii mistrza gatunku Claude’a Lelouche’a.

Kliknij, żeby przejść do filmu

DO POMYŚLENIA I POPŁAKANIA

Nic do ukrycia (Le Jeu)

Miły wieczór z przyjaciółmi i pozornie niewinna zabawa w odczytywanie wszystkich nadchodzących SMSów. Świetnie zagrana zawrotna komedia idąca w bardzo gorzki dramat. Tak, to francuska wersja włoskiego filmu Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie.

Kliknij, żeby przejść do filmu

Bracia z przedmieść (Banlieusards)

Głęboki i poruszający jak “Requiem dla snu” obraz podparyskich blokowisk, żyjących swoim odrębnym życiem. Zawiść i przemoc jednych ścierają się z codzienną orką o lepsze jutro drugich. “Czy Państwo jest odpowiedzialne za aktualną sytuację francuskich przedmieść?” – nad tą kwestią będą debatować Lisa i Sulejman, a potem wszyscy, którzy obejrzą ten film.

Kliknij, żeby przejść do filmu

Sponsoring (Elles)

Międzynarodowy hit Małgorzaty Szumowskiej z Juliette Binoche i plejadą polskich gwiazd. Czego dowie się francuska dziennikarka robiąca reportaż o światku prostytucji wśród studentek? Portret kobiet, portret mężczyzn, ale przede wszystkim portret zepsucia.

Kliknij, żeby przejść do filmu

The African doctor (Bienvenue ? Marly-Gomont)

Jak zostanie przyjęty czarny lekarz na francuskiej prowincji? Poruszający film oparty na prawdziwej historii.

Kliknij, żeby przejść do filmu

Wśród chwastów (Mauvaises herbes)

Pełna nadziei i dobrej pedagogiki historia. Czego ?młodzież z problemami? może nauczyć się od ?faceta z problemami?? Autorski film Kheirona, który zagrał również główną rolę u boku Catherine Deneuve i André Dussoliera.

Kliknij, żeby przejść do filmu

W pogoni za marzeniami (Divines)

Twardy jak kawał bruku z podparyskich blokowisk film o tytułowej pogoni za marzeniami dwóch dziewczyn z przedmieść. Pozbawione złudzeń, udoroślone, wchodzą na grząski grunt przestępczego światka. Czy znajdą tam to, czego pragną?

Kliknij, żeby przejść do filmu

Wspinaczka (L’Ascension)

Niektórzy dla miłości mogą zdobyć góry. Mieszkający na przedmieściach Samy chce wspiąć się na Mount Everest, żeby udowodnić Nadii, że mu naprawdę zależy. Czy uda mu się przebrnąć przez tzw. strefę śmierci?

Kliknij, żeby przejść do filmu

To each her own (Les gouts et les couleurs)

Simone żyje w związku z Claire, ukrywając swoją orientację przed konserwatywną rodziną. Sprawy jeszcze bardziej się skomplikują, kiedy zakocha się w pewnym Senegalczyku.

Kliknij, żeby przejść do filmu

Najemnik (Mercenaire)

Soane opuszcza Nową Kaledonię, żeby grać we francuskiej drużynie rugby. Niestety nie dostaje kontraktu, dla którego został ?sprzedany?. Oddalony o dziesiątki tysięcy kilometrów od rodziny, musi zmierzyć się z dorosłością, wywalczyć swoje miejsce w obcym społeczeństwie i odzyskać swoją wolność.

Kliknij, żeby przejść do filmu

Młoda i piękna (Jeune et Jolie)

Zmysłowy i jak zwykle niepokojący film François Ozona. Zafascynowana erotyką siedemnastoletnia Isabelle zaczyna prowadzić podwójne życie jako luksusowa prostytutka. Co się wydarzy, kiedy jeden z jej klientów umrze w łóżku?

Kliknij, żeby przejść do filmu

W GORSECIE EMOCJI

Madame J (Mademoiselle de Joncqui?res)

XVIII wiek, krynoliny, halki, karety, poezja i humor oraz subtelnie bezwzględna gra uczuć rodem z ?Niebezpiecznych związków?.

Kliknij, żeby przejść do filmu

Dalida, skazana na miłość (Dalida)

Wzruszająca historia największej gwiazdy francuskiej estrady i divy miłości, Dalidy. Zmysłowa historia zbudowana na jej przebojach to okazja do bliższego poznania jej biografii. Szykujcie chusteczki.

Kliknij, żeby przejść do filmu

The Most Assassinated Woman in the World (La Femme la plus assassinée du monde)

Inspirowana faktami opowieść o Pauli Maxie, aktorce, która w okresie międzywojnia zrobiła karierę jako ofiara w paryskim teatrze horroru ?Grand Guignol?. Na potrzeby sztuki była bestialsko mordowana ponad 10 000 razy, wzbudzając ogromne kontrowersje. Mocne psychologiczne spojrzenie w kulisy teatru i ludzkiej duszy.

Kliknij, żeby przejść do filmu

Niesamowita Marguerite (Marguerite)

Niezwykła historia fałszującej arystokratki o operowych ambicjach. Co stanie się, gdy jej recital otrzyma pochlebną recenzję od jednego z dziennikarzy? Boska Catherine Frot wciela się tu w zdeterminowaną kobietę zagłuszoną własną miłością do muzyki.

Kliknij, żeby przejść do filmu

Dziennik Panny służącej (Le Journal d’une femme de chambre)

Choć Célestine wie, że nie nadaje się do pracy pokojówki, nie ma innego wyboru jak przyjąć posadę w Normandii. Będzie musiała stawić czoła jeszcze większym wyzwaniom niż w Paryżu, a także specyficznym upodobaniom swojego chlebodawcy. Do czego doprowadzi ją sfrustrowanie klasowością tego społeczeństwa?

 Kliknij, żeby przejść do filmu

Z ARTYSTYCZNYM PAZUREM

Noc w Ville-Marie (Ville-Marie)

Quebecki reżyser Guy Edoin stworzył wysmakowany i enigmatyczny film z Monicą Bellucci w roli wielkiej aktorki, niemającej czasu dla dorastającego syna, który poszukuje własnej tożsamości. Dla fanów Almodovara i Dolana.

Kliknij, żeby przejść do filmu

Paryż jest nasz (Paris est ? Nous)

Film, którego powstanie śledziły tysiące Internautów zaangażowanych w towarzyszącą mu zbiórkę pieniędzy. Nakręcony praktycznie bez budżetu przez grupkę znajomych w Paryżu jeszcze wstrząśniętym po atakach terrorystycznych, ?Paris est ? nous? opowiada historię miłości na tle zbiorowej paniki. Niepokojący, młody i wychwytujący się spod jednoznacznego ujęcia.

 Kliknij, żeby przejść do filmu 

Zgubiłam swoje ciało (J’ai perdu mon corps)

Animowana historia oderwanej ręki, która ucieka z laboratorium. Poszukując reszty ciała, ręka odkrywa przed nami tragiczną historię swojej rozłąki.

Kliknij, żeby przejść do filmu

I am Jonas (Jonas)

Mocno wizualnie i muzycznie ukazany dramat mężczyzny powracającego wspomnieniami do swojego pierwszego zauroczenia kolegą ze szkoły.

Kliknij, żeby przejść do filmu

Z PRZYMRUŻENIEM OKA

We are family (C’est quoi cette famille ?!)

Rodziny patchworkowe to we Francji chleb powszedni. Ta jednak wymyka się jakiejkolwiek klasyfikacji. Zmęczone ciągłym krążeniem od domu do domu dzieci postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce.

Kliknij, żeby przejść do filmu

Czym chata bogata (A bras ouverts)

Sławny pisarz krytykując Fracuzów za brak gościnności wobec społeczności romskiej podejmuje wyzwanie i zaprasza do siebie jedną z rodzin. Jego drobnomieszczańskie maniery i cierpliwość zostaną wystawione na wielką próbę. Kolejny sukces twórców ?Za jakie grzechy dobry Boże?.

Kliknij, żeby przejść do filmu

They are everywhere (Ils sont partout)

Błyskotliwa komedia o obsesji na punkcie Żydów. W rolach głównych m.in.: Dany Boon, Benoit Poelvoorde i Charlotte Gainsbourg.

Kliknij, żeby przejść do filmu

Wyprawa na Grenlandię (Voyage au Groenland)

Thomas i Thomas są przyjaciółmi. Pewnego dnia postanawiają opuścić Paryż i wyjechać w podróż do Grenlandii. Na miejscu będą musieli skonfrontować się nie tylko z zimnem. Bardzo przyjemna, błyskotliwa komedia.

Kliknij, żeby przejść do filmu

Ma nawet twoje oczy (Il a déj? tes yeux)

Paul i Sali od lata starają się o adopcję. Nagle ich marzenie się spełnia. Z jednym wyjątkiem: dziecko jest białe. Czarna komedia igrająca z rasistowskimi uprzedzeniami.

Kliknij, żeby przejść do filmu

Rodziny się nie wybiera (On ne choisit pas sa famille)

Kiedy para lesbijek ma kłopoty z adopcją dziecka w Tajlandii, na pomoc przybywa brat jednej z nich. Sprytny nieudacznik ma plan, który oczywiście nie może się potoczyć jak należy.

Kliknij, żeby przejść do filmu

Ostre siatkarki (Girls with balls)

Grupa siatkarek wyjeżdża po wygranym meczu. Niestety pod drodze czyhają na nie przerażające niebezpieczeństwa. W tym filmie nie ma granic dobrego smaku. Tak dziwny, że aż dobry. Ostry język, ostry humor i ostre podania prosto w…!

Kliknij, żeby przejść do filmu

Budapeszt (Budapest)

Oparty na prawdziwych wydarzeniach szalony film o powstaniu francuskiej agencji organizującej wieczory kawalerskie w Budapeszcie. Niewybredny humor.

Kliknij, żeby przejść do filmu