życie po francusku
13 komentarzy

Zostać Polką dzięki pigułkom?

Czy wyprowadzanie kota na spacer to warszawski zwyczaj? Kim jest „Gruba Kaśka”? Dlaczego Czarna Madonna jest czarna?  Już w najbliższym tygodniu do księgarń wchodzi druga część „Polskich pigułek” – hitu autorstwa Fanny Vaucher.

Fanny przyjechała do Warszawy nie wiedząc, co ją czeka. Zaopatrzona w biało-czerwone pigułki na ból głowy pragnęła poznać życie w Polsce od podszewki, a może nawet stać się Polką. Swoje obserwacje dotyczące eklektycznej architektury stolicy, upodobań kulinarnych Polaków i zaskakujących aspektów języka w naturalny dla siebie sposób przelewała na rysunki. Tak powstał błyskotliwy blog Pilules polonaises podsuwający Polakom szwajcarskie lustro, w którym mogą się przejrzeć. To dzięki Fanny policzyłem ile moich koleżanek ma na imię „Magda”, poznałem legendę Kamiennego Niedźwiedzia ze Starego Miasta i zwróciłem uwagę na „blokowe babcie” i sprzedawców ulicznych, którzy niczym dekoracje w teatrze tworzą klimat Warszawy.

unnamed-2

 

W 2013 roku obserwacje Fanny zostały zebrane w książce „Pilules polonaises” wydanej przez wydawnictwo Fundacji Bęc Zmiana. „Pigułki” pisane po francusku, z polskim i angielskim tłumaczeniem rozeszły się jak świeże bułeczki i doczekały się kilku dodruków. Książka świetnie sprawdza się jako niebanalny prezent z Polski dla obcokrajowców.

unnamed-4

Na rynek francuskojęzyczny wprowadzone zostały przez Les Editions Noir sur Blanc. Natomiast już za chwilę w księgarniach pojawi się drugi tom, a w nim kolejne zderzenia Fanny z polskością – zdziwienia, refleksje i zachwyty. Zobaczcie zresztą sami, co Fanny opowiedziała mi o „Pilules polonaises 2” w poniższym filmie.

„Pilules polonaises” możecie zamówić bezpośrednio w sklepie Fundacji Bęc Zmiana.

cigognes

Ja natomiast mam dla Was konkurs, w którym możecie wygrać swój egzemplarz „Pigułek”. Wystarczy, że do 20ego września opiszecie to, co Was zaskoczyło w odwiedzanym przez Was kraju francuskojęzycznym. Razem z Fanny wybierzemy jedną historię, która zostanie nagrodzona książką. Piszcie w komentarzu do tego artykułu. Macie czas do 20 września do godziny 23:59. Wyniki konkursu ogłoszę na moim facebooku 23 września.

unnamed

13 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.