porady
Skomentuj

Kartka przeżycia

Czy kie­dy­kol­wiek przy­da­rzyło się Wam ner­wowe prze­szu­ki­wa­nie zeszytu, żeby zna­leźć to kon­kretne słowo, które mie­li­ście na końcu języka? Czy są we fran­cu­skim (lub innym języku obcym) struk­tury gra­ma­tyczne, które wciąż pła­tają Wam figle? A może zda­rza się Wam zapo­mi­nać małe i przy­datne sfor­mu­ło­wa­nia, które wzbo­ga­cają komu­ni­ka­cję?

Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedzieliście TAK, to mam dla Was coś wyjątkowego. Przestańcie rozgrzebywać książki i zeszyty, kiedy pauza robi się dłuższa niż w Teatrze Narodowym, a Wasza wypowiedź już prawie się wali. Wyciągnijcie swoją kartkę przeżycia i jednym rzutem oka przypomnijcie sobie “jak to powiedzieć”. Przygotowałem dla Was dwa typy graficznych organizerów do uporządkowania wszystkich sformułowań, których potrzebujecie (lub, które nie łatwo jest Wam zapamiętać).

lejakszampan

Przejrzyjcie teraz swoje materiały i umieśćcie – tak jak Wam się podoba – odpowiednie sformułowania, słowa, nazwy, reguły gramatyczne. Nie musicie od razu zapełnić całej kartki. Ważne jest to, żeby mieć ją na wierzchu w czasie lekcji i swobodnie z niej korzystać. Wierzcie mi – moi uczniowie, którzy stosują kartki przeżycia nie zatrzymują się w połowie zdania w poszukiwaniu tego, co na końcu języka. Życzę Wam owocnej nauki (bo już samo tworzenie takiej kartki przeżycia jest dobrym sposobem na naukę)!


EDIT: Tutaj opowiadam o tym, jak możecie stosować Kartkę przeżycia


 

 

 

0 komentarzy

  1. Nie żeby teges ale dalej nie kumam jak to działać ma ? że niby na kolorowej kartce znajdę szybciej niż w zeszycie?

  2. Teo mowi

    Dla mnie to jest zbyt fikuśne i kolorowe. :v Nie umiem się skupić ucząc z “tęczy”, to jest dla mnie za dużo. Tak samo mam z wszelkimi mapami myśli czy innymi wymysłami – zdecydowanie najłatwiej przyswaja mi się wiedza z notatki/listy/fiszek. Do tego odpowiednie podkreślenie czegoś ważnego czy trudniejszego, w językach niebieski to czasowniki, różowy to gramatyka, a zielony to słówka. I w sumie na językach mało co podkreślam, uczę się najwięcej z słuchu i praktyki.

  3. Mnie fikuśne kształty i kolory w ogóle nie przeszkadzają. Może dlatego że jestem typowym wzrokowcem. Można też użyć kolorowych “post-itów przeżycia” 😉 U mnie się sprawdzają bardzo dobrze.

  4. Pingback: Jak przełamać barierę w mówieniu? | francuski jest sexy

  5. Pingback: Jak przełamać barierę w mówieniu? – Pan od francuskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.