życie po francusku
Skomentuj

Avenue – zespół, który Was oczaruje

Warszawa, piątkowy wieczór. Z okien kawiarni Biały Konik w Państwowym Muzeum Etnograficznym dobiegała intrygująca muzyka i francuskie słowa. Traktując to jako zaproszenie, niektórzy przechodnie skusili się, by dołączyć do grona osób uczestniczących w kameralnym koncercie zespołu Avenue.

Było warto, ponieważ Avenue to grupa, która właśnie pojawiła się na panoramie francuskojęzycznej muzyki i może porwać niejedno wrażliwe serce.

AVENUEfot — kopia

Wyobraźcie sobie bowiem taki oto kieliszek dobrego muzycznego wina, w którym można wyczuć wyraźne nuty jazzu, delikatny swing, poetycki bukiet słów i lekkie aromaty scenicznej bezpretensjonalności. Avenue przede wszystkim uwodzi szczerością, prostotą i swoistą przewrotnością.

Sami zresztą posłuchajcie sztandarowej już dla nich piosenki „Quitte-moi”, która jest współczesną odpowiedzią na „Ne me quitte pas” Jacquesa Brela.

Przez całkowite odwrócenie tego klasycznego hitu piosenki francuskiej, Katia Priwieziencew (wokalistka i autorka słów) pokazuje spojrzenie na związek dwojga ludzi z perspektywy dzisiejszych trzydziestolatków, którzy pragną żyć wolni i nie zamierzają się poświęcać w imię nieszczęśliwej miłości, stawać się „czyimś psem” i – tym bardziej – „cieniem czyjegoś cienia” jak śpiewał Brel.

Do powstania Avenue przyczyniła się Edith Piaf. A konkretniej jej nagroda – Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Francuskiej, którą członkowie zespołu zdobyli w 2014 roku. To zmotywowało młodych wykonawców do nagrania debiutanckiej płyty „Musique”, która wyszła rok później.

Na tym krążku, wśród już wspomnianego „Quitte-moi” i innych całkowicie autorskich piosenek, znajdziemy także „Je cherche un millionaire”, wykonywaną oryginalnie przez Mistinguette (gwiazdę kabaretu lat trzydziestych ubiegłego stulecia, oraz średniowieczną „Ballade des pendus” autorstwa François Villona w melancholijnej, współczesnej aranżacji.

Jest to album nie tylko dla pasjonatów kultury francuskiej, ale – jak pokazał ostatni koncert w kawiarni Biały Konik – uczta dla każdego wrażliwca, który ceni sobie dobrą muzykę. Polecam!


 

Zespół Avenue:

  • wokal – Katia Priwieziencew
  • fortepian – Damian Pietrasik
  • kontrabas – Kacper Zasada
  • perkusja – Amadeusz Krebs
  • trąbka – Łukasz Korybalski
  • management – Agata Borzym
  • zdjęcia – Damian Grabarski

oficjalna strona zespołu

płyta Avenue “Musique” jest dostępna w wielu sklepach muzycznych

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.